11618143
Patrik Mršnik Patrik Mršnik
Getty Images
Iako je CSKA u nekoliko navrata imao izraženije vodstvo, Olympiacos se na kraju osladio novom, četvrtom pobjedom nad Rusima na završnim turnirima Eurolige.

Iako je sastav aktualnoga košarkaškog prvaka Europe kontrolirao tijek događanja kroz veći dio utakmice, djeca Pireja nisu zaboravljala podatak o tri pobjede u prethodnim susretima na završnim turnirima Eurolige. Ponovio se tako konačan ishod finala iz 2012. godine, odigranog u istoj, istanbulskoj dvorani Sinan Erdem. Podvući ćemo završnih 30 sekundi prvog dijela u kojima su, vezanim tricama Mantzarisa i Agravanisa (zadnja stotinka sekunde!) Grci prepolovili zaostatak od najvećih -13. Bio je to samo prvi u nizu od nekoliko realiziranih grčkih preokreta.

Ne zvuči čudno da je on igrač utakmice, ali zaista čudno zvuči činjenica da Kill Bill Spanoulis nije zabio koš iz igre u prvom dijelu. Za dva doduše – nije ni šutirao, a osim dvije promašene trice dao je samo četiri slobodna bacanja. To je bio jedan od glavnih ruskih motiva za odlazak na 40:27, u ludoj drugoj četvrtini Miloša Teodosića. Opet ga je trener Itoudis ostavio na klupi u prvih sedam minuta (igrao Jackson), a onda je srpski razigravač u nepunih 11 minuta igre kroz prvo poluvrijeme zabio 15 koševa.

Oly je samo jednom vodio u prvom dijelu. Bilo je to kod 7:9, nakon trice Papanikolaoua, nakon čega će uslijediti moskovska serija 11:0. Koliko su toga Grci promašili u otvaranju susreta, najbolje svjedoči podatak o trici 2-10 u prvih 15 minuta. Ipak, one posljednje tri ispucane do velikog odmora ušle su. Mantzaris je promašio tri otvorena vanjska šuta u prvih pet minuta, Oly je od sredine 6. do sredine 10. minute bio bez poena.

Kontrolu skoka trebao je umjesto startera Milutinova osigurati Birch. U tome je donekle i uspio plan trenera Sfairopoulosa, kao i dolazak na 18:15. Najbliže će, Mantzarisovom tricom Oly stići na 22:20, tada su se kratko odmarali De Colo i Teodosić. Njihovim je povratkom CSKA prvi puta novom serijom odmaglio na dvoznamenkastih 30:20, a grčka realizacija doživljavala je potpuni raspad. Niti jedna Spanoulisova lopta iz picka nije prolazila pod koš. Za to vrijeme Teodosić je strpao tri trice kroz drugu četvrtinu, no ostalo je upozorenje jer je na velikom odmoru bilo samo plus šest…

Bit će i manje nakon treće Papanikolaouove trice (46:43), ali sve će te i takve prijetnje poenima izbrisati De Colo. Znao je Itoudis i danas dozirati snage svoja dva glavna oružja na vanjskoj liniji koja mu doduše i nisu donijela očekivani broj asistencija. Olympiacos se i u nastavku dosta mučio s defanzivnim skokom, iako je CSKA već nakon dvije minute drugoga dijela iskoristio bonus. Mogli su Grci sredinom treće stići i na samo pola koša zaostatka, no tricom Jacksona bit će 51:44.

Dok je Spanoulis i u trećoj četvrtini promašio par vanjskih šuteva, aktualni prvak Europe koristio je novi pad grčke momčadi. Dva njena najiskusnija igrača imala su po tri prekršaja, Printezis će uskoro doći i od četvrtog, a ni četiri trice Papanikolaoua, odnosno tri Mantzarisa do tada nisu puno pomogle u stvaranju umjetničkog dojma. Ruska kontrola igre trajala je sve do ponavljanja scenarija s kraja poluvremena. Trice Agravanisa i Mantzarisa, opet u posljednjih 30 sekundi perioda dovest će Oly na 64:60.

Nervozan početak posljednje četvrtine obilježio je prvi poen Spanoulisa iz igre. Bilo je to u 33. minuti za smanjenje na 65:64. U posljednjih pet minuta igre ušlo se Greenovom tricom (69:67), a onda je Spanoulis iz dva prodora izjednačavao rezultat. Tri je puta Oly imao otvoren šut za vodstvo, niti jedan nije ušao dok Kill Bill nije uzeo konce u svoje ruke. Vassilis Spanoulis s devet metara zabija prvu tricu iz šestog pokušaja za 73:74. Prošao je potom i alley-oop za Bircha kojeg će tricom poništiti Teodosić – 76:76.

Drama se nastavila, ali i tricaško napucavanje. Green stavlja svoju tricu, a Teodosiću drhti ruka na crti slobodnih bacanja. Neće srpski plejmejker zabiti tricu, kao ni Papanikolaou prije njega… Ali, pobjeda pripada pobjednicima, a nju je i sa samo jednim slobodnim bacanjem mogao uzeti Spanoulis. Iako ga gotovo nigdje nije bilo 35 minuta, košarka se igra u njih 40. CSKA neće obraniti naslov prvaka Europe