Novi format Lige prvaka – je li zadovoljio?
Novi format Lige prvaka u velikoj mjeri je promijenio elitno klupsko nogometno natjecanje. I dok se iz Reala žale zbog povećanog broja utakmica i neugodnog ždrijeba, istina je da su navijači zasad zadovoljni onime što im je ponuđeno ove sezone.
U sezoni 24./25. Uefa je odlučila okrenuti svoje najvažnije natjecanje naglavačke. Ne samo što je povećala broj uključenih klubova, već ih je i sve strpala na istu ljestvicu. Da, novi format Lige prvaka zaista je promijenio jesenski dio europske klupske sezone, a ako je suditi po prvoj sezoni pod novim sustavom natjecanja čini se da je krovna organizacija donijela dobru odluku.
Naravno, s tim se ne slažu svi. Trener Reala Carlo Ancelotti izjavio je da novi format Lige prvaka predstavlja korak nazad za europski klupski nogomet. Žali se kako su njegovi igrači nepotrebno dodatno opterećeni. Nisu oduševljeni ni članovi drugih bogatih klubova koji su se našli u problemima ove sezone. Ipak, objektivni stručnjaci ne dijele s njima mišljenje, jer ono što smo pratili od rujna do siječnja bilo je puno zanimljive nego utakmice elite u isto vrijeme prethodnih godina.
Koje promjene je donio novi format Lige prvaka?
Liga prvaka prema novom sustavu u regularnom dijelu sezone ima 36 uključenih klubova, a ne više 32. Povećan je i broj kola koja se igraju sa 6 na 8. Što je najvažnije, novi format Lige prvaka sve je klubove stavio na istu ljestvicu.
Po prvi put utakmice su se u Ligi prvaka igrale u siječnju. Na rasporedu su bila dva dodatna kola, tjedan za tjednom, što također nije tipično za elitno klupsko nogometno natjecanje. I da, nema više prelaska u Europsku ligu, što nikad nije trebalo ni uvesti.
Nakon 8 odigranih kola osam najboljih ekipa moglo je računati na izravni plasman u osminu finala. Klubovi od 9. do 24. mjesta moraju pak međusobno razigravati dvije utakmice kako bi se našli među najboljih 16.
Treba naglasiti kako su klubovi međusobno igrali samo jednom, a ne dvaput. Svatko je dobio po dva protivnika iz svake od četiri jakosne skupine. Naravno, neki su pritom bolje prošli s izborom suparnika, no svi su imali priliku barem nekoliko utakmica odmjeravati snage s protivnicima po mjeri.
Na kraju je nagrađena konstantnost onih koji su završili na vrhu. Pritom mislimo na Liverpool, Barcelonu, Arsenal, Inter, Bayer, Atletico, Lille i Aston Villu koji su prošli izravno dalje. Ostali europski velikani dobili su dodatni zadatak kako bi se našli u osmini finala. Nažalost, Dinamo s čak 11 osvojenih bodova nije prošao u nokaut fazu zbog loše gol razlike.
Zašto je novi format Lige prvaka donio dodatno uzbuđenje?
Kad se samo sjetimo prethodnih nekoliko sezona, treba reći da je novi format Lige prvaka definitivno unio dodatnu intrigu u jesensko-zimski dio natjecanja. Naime, dok smo imali osam skupina obično je u njih šest već nakon četiri kola bilo poznato tko prolazi dalje. Bogati i moćni klubovi uglavnom nisu imali nikakvih problema, osim Barcelone i Manchester Uniteda koji su znali razočarati svoje navijače.
No, ovaj put smo imali neizvjesnu situaciju do zadnjeg kola. Naime, samo Liverpool i Barcelona su bili sigurni da izravno idu u osminu finala. Ostali su do posljednje minute osmog kola morali strepiti za svoje mjesto među 16 najboljih.
Ono što se malotko nadao bili su problemi pojedinih velikana koji su jedva upali među najbolje 24 ekipe. Pritom mislimo prije svega na Manchester City koji je prošao dalje tek nakon što je preokretom stigao do trijumfa u zadnjem kolu protiv Bruggea. Opasno je do samog kraja visio i Paris Saint-Germain, a niže nego što su očekivali našli su se još Bayern i Real Madrid.
Dakle, Uefa je stvorila dvije borbe na ljestvici koje traju do samog kraja. Jedna se vodi za vodećih 8 mjesta, a druga za prve 24 pozicije. Ove sezone obje borbe bile su izuzetno uzbudljive. Zasluge pripadaju prije svega podbačajima moćnih klubova. Istina je, ako sljedeće sezone velikani budu pobjeđivali kako se od njih očekuje, tek tada ćemo moći dati objektivnu ocjenu novog sustava natjecanja.
Odgovara li hrvatskom prvaku novi format Lige prvaka?
Dinamo je ove sezone izborio mjesto među elitom, zahvaljujući pobjedi protiv Qarabaga u kvalifikacijama za Ligu prvaka. “Modri” su odmah spušteni na zemlju porazom 9:2 u Münchenu, no nakon toga su ostvarili niz vrlo dobrih rezultata. Pobjede protiv Salzburga, Slovana i Milana te remi s Monacom i Celticom bili su dovoljni za 11 osvojenih bodova. Pa iako se vjerovalo da će to biti i više nego dovoljno za prolazak dalje, pregršt iznenađujućih rezultata tijekom jeseni na kraju je izbacilo Dinamo iz natjecanja.
Zato možemo reći da ovaj sustav možda i nije idealan za hrvatskog prvaka, tko god to bio. Naime, Dinamo je skupio više bodova nego što to objektivno može klub ograničenog budžeta iz Hrvatske. No, čak ni toliko uspješna sezona nije bila dovoljna za proći dalje.
Istina je da će u budućnosti hrvatskom prvaku biti teško skupiti i onih 8 bodova, što se smatra donjom granicom za eventualni prolazak dalje. Zato ćemo morati biti strpljivi dok ne dočekamo Dinamo ili neki drugi naš klub u nokaut fazi Lige prvaka. No, treba reći da naši klubovi nisu tamo igrali još od Hajduka početkom devedesetih pa se po tom pitanju zapravo ništa nije promijenilo.
U svakom slučaju, novi format Lige prvaka pokazao se u sezoni 24./25. kao ugodno osvježenje. No, treba pričekati da prođu barem dvije ili tri sezone da mu možemo dati ocjenu kakvu objektivno zaslužuje.