10795136
Slaven Kneževic Slaven Kneževic
Getty Images
Hrvatska reprezentacija sačinjena uglavnom od igrača iz 1.HNL bila je preslaba za Čile. Iako je sjajni gol Andrijaševića vratio nadu, Čile je ipak slavio.

Hrvatska i Čile odigrali su svoju prvu utakmicu na China Cupu. Izbornici Ante Čačić i Juan Antonio Pizzi na prijateljski kup u Kinu su poveli kombinirane sastave. Hrvatski se izbornik odlučio pozvati uglavnom igrače iz 1. HNL, dok je Pizzi ipak pozvao malo jači sastav s Beausejourom, Carmonom i Vargasom.

Čile je bolje otvorio susret i prvu značajnu priliku stvorio već u 8. minuti. Fuenzalida je odlično pucao s 20-ak metara, ali sjajno je reagirao Livaković i spasio Hrvatsku. Dvije minute kasnije na drugoj strani probao je Šitum, ali njegov udarac odlazi preko gola.

Dobra igra Čileu se isplatila u 19. minuti. Jedan od najboljih u Čileu, Eduardo Vargas, krenuo je u prodor po desnoj strani gotovo od centra i promiješao našu obranu pa poslužio Pinaresa koji neometan puca s ruba šesnaesterca u lijevi kut i dovodi Čile u vodstvo. Bio je to premijerni nastup Pinaresa i prvi gol za reprezentaciju.

U 36. minuti ponovno prijeti Čile, ali pokušaj asistencije Vargasa presjekao je Livaković. Najbolju priliku u prvom dijelu Hrvatska je imala u 44. minuti kada je nakon jednog kornera Perošević prebacio loptu do Filipovića koji glavom puca pokraj gola.

U drugom dijelu Čile je nastavio agresivno, a priliku za povećanje vodstva imali su već u prvoj minuti nastavka. Valencija je ubacio u šesnaesterac, a strijelac prvog gola Pinares pucao glavom, no još jednom sjajna reakcija Livakovića zaustavlja Čile.  Livaković se iskazao i u 71. minuti kada je Valencija odličnom loptom proigrao Vargasa koji s ruba šesnaesterca silovito tuče, ali vratar Dinama loptu odbija u korner.

U 73. minuti ponovno je opasno po vrata Hrvatske. Vargas je ponovno napravio nered u našoj obrani i izbio sam pred Livakovića koji je ponovno pobjednik u njihovom dvoboju. Četiri minute kasnije, sjajna akcija Hrvatske koju su izveli igrači Dinama, Hajduka i Rijeke donosi izjednačenje. Kapetan Dinama Antolić uposlio je sjajno krilo Hajduka Tudora koji odmah šalje loptu do ponajboljeg igrača Rijeke Andrijaševića koji takvu priliku ne propušta i zabija za 1:1.

Hrvatska se nakon izjednačenja probudila. U 87. minuti Andrijašević je uposlio Mišića na rubu protivničkog šesnaesterca, a Mišić dobro pucao, ali lopta odlazi malo pored gola. Do kraja utakmice nije bilo golova, pa se pristupilo izvođenju jedanaesteraca.

Toselli je bio spretniji i sretniji od Livakovića i uspio obraniti udarce Antolića i Marića, a njegovi suigrači uspjeli su zabiti sve i Čile je otišao u finale. Hrvatska će u subotu u 8:35 prema našem vremenu igrati za treće mjesto protiv Kine, a Čile će igrati protiv Islanda u nedjelju u istom terminu.

Čile – Hrvatska 5:2 (1:1)

Golovi: Pinares 19 – Andrijašević 77

Jedanaesterci: Vargas 2:1, Pivarić 2:2, Galdames 3:2 , Antolić 3:2, Beausejour 4:2, Marić 4:2, Ramos 5:2

Hrvatska (4-2-3-1): Livaković – Matas, Filipović, Barać, Pivarić – Antolić, Mišić – Šitum (64. Barišić), Andrijašević (90. Ivanušec), Ozobić (57. Tudor) – Perošević (57. Marić).

Čile (4-2-3-1): Toselli – Opazo, Diaz, Maripan, Beausejour – Carmona (82. Galdames), Pavez (90. Caroca), Pinares (83. Sagal) – Fuenzalida (70. Ramos), Valencia, Vargas.

Žuti kartoni: Ozobić