336
4

Cibona fantastičnom tricom izborila majstoricu

Facebook/KK Cibona
Uspjeli su Zadrani usporiti Luku Žorića koji je pogađao očajnih 3-12 iz igre, ali ih je koštalo puštanje dalekometnog Cibonina šuta.

Košarkaši Cibone na domaćem parketu svladali su Zadar rezultatom 96:89 i tako izjednačili na 1-1 u polufinalnoj seriji doigravanja Prvenstva Hrvatske. Zagrepčani su sjajno detektirali i iskoristili sve probleme dalmatinskog sastava i na krilima raspoloženog Branimira Ratkovice te izvrsnog šuta za tri poena i čak 17 pogođenih trica izborili majstoricu u Zadru.

Kao i u prvom susretu polufinalne serije, igranom u istoj dvorani, utakmicu je sjajno otvorio Filip Kraljević preko kojeg su Zadrani došli do 0:6 na samom startu. No, priča prve četvrtine nije bila vezana za gostujuću momčad, već za domaćine. Cibona je u prvih deset minuta pogodila – ne jednu, ne dvije, ne tri… Već sedam trica! Pritom vodeći tek 27 sekundi.

Kako je ekipa Ante Nazora izgledala na početku meča najbolje oslikava podatak da su prvi koš iz reketa postigli tek u posljednjim sekundama prve četvrtine kada je Ratkovica položio za 23:26.

Držali su domaći prednost sve do 24. minute kada se istaknuo Luka Žorić. Hrvatski reprezentativac do tog trenutka uspio je uputiti tek jedan pokušaj prema zadarskom obruču, da bi Vukove do novog vodstva doveo koji napad kasnije raspoloženi Srbin Ratkovica (35:33).

Dalmatinci su u tim trenucima igrali bez Ivanova koji je dobio nezgodan udarac laktom u glavu što je Cibona iskoristila da nakratko okrene vodu na svoj mlin, no nikako nije uspijevala izgraditi značajniju prednost pa se na odmor otišlo samo s dva poena prednosti za domaćine (46:44).

Početak nastavka obilježila je igra “tricom na tricu” pa su se momčadi prvih nekoliko minuta izmjenjivale u vodstvu, a onda je Cibona preko Rozića i Bošnjaka ušla u seriju 10:0 i u 27. minuti se odvojila na osam poena prednosti (63:55). Ratkovica je nastavio gdje je stao u prvom poluvremenu pa je koji napad kasnije novom tricom, svojom četvrtom, a čak 14. Cibone odveo domaćine na najvećih +9 (66:57).

Zagrepčane je nastavilo ići u tricama, pa su se Nazorovi puleni uskoro odvojili na dvoznamenkastu prednost (74:64) da bi se u posljednju četvrtinu ušlo sa 74:66 nakon što je položio Luka Božić.

Došli su Zadrani u jednom trenutku i na samo -4 (80:76), ali je uslijedila nova trica Vukova kojom je prekinut gostujući niz, pa smo do kraja gledali veliku borbu, ali bez većih uzbuđenja.

Cibona je uz pomoć nekoliko ofenzivnih skokova u ključnim trenucima došla do trijumfa i izjednačenja u seriji.

Domaćine je do pobjede koja im je produžila sezonu vodio Branislav Ratkovica s 21 košem i 13 asistencija,  a pomoć je imao u Žoriću koji je dodao 18 poena uz osam skokova, dok je najefikasniji u zadarskim redovima bio Steven Gray s 25 koševa, a vrijedi istaknuti i novu dobru partiju Božića koji je susret završio s 15 poena i 12 uhvaćenih lopti.