Neumorni Šarić presudio Sloveniji, Hrvatskoj i treća pobjeda

...
...
HKS
Hrvatska je u Opatiji nadigrala i Slovence uz novu veliku partiju Darija Šarića.

Nakon treće pripremne provjere Hrvatska i dalje broji samo pobjede. Pred ispunjenim tribinama opatijske dvorane Hrvatska je svladala Sloveniju u utakmici koja je bila i puno više od prijateljske. I koja je bila prva naša na domaćem parketu nakon više od godinu dana. Lijepo je bilo opet vidjeti ih.

Slovenci su baš, kako je i najavio danas izvrsni i neumorni Dario Šarić, bili protivnik u rangu Litve i Francuske. Najavili su se sa 7:0, a nas je Šarić na ulasku u treću minutu leđnom tehnikom. Slovensku obranu u početku smo teško probijali, u napadu koji je potrajao minutu rješenja ni u jednom valu nije bilo. Planinić je promašio dva zicera pa je završio na klupi. Žorić je dao energiju, ali i pet poena pa Bojan Bogdanović svoje prve za priključak.

Mavra je u sedam minuta skupio tri prekršaja, a to je bio problem jer osim što ne igra Ukić Simon je iskrenuo gležanj i odmah otišao na ledeni tretman.

Slovenci su bili šuterski raspoloženi, Dončić i Murič vezali su dvije za 19:13. Mladi Slovenac za svaki koš dobivao je otvoreni pljesak opatijske publike (među kojoj je bilo dosta Slovenaca), a tih je koševa bilo u izobilju… Pa čak i kad je uzeo obrisati parket.

Nova slovenska porcija šuteva donijela im je najveću prednost 34:25, a tada je izbornik spario Šarića i Bendera. Ta nas je postava, a vratio se i Simon, vratila u egal, ali zahvaljujući vanjskom šutu koji je krenuo Šariću i Simonu.

Međutim, na svaki naš odgovor su odmah su isti spremili gosti koji su mogli imati i puno veću prednost da nisu promašili devet slobodnih bacanja u kampiranju na toj liniji u prvom dijelu. I s osam trica (bolji postotak nego slobodna bacanja) i sa 16 Dončićevih poena na kraju smo mi na odmor otišli s vodstvom. Minimalnim, ali prvim na utakmici kada je Šarić skočio u obrani, povukao i no look-pasom ubacio Ramljaka u zicer sa sirenom.

Međutim, brzo se sve vratilo u “normalu”, u ono što je bilo 19 i pol minuta prvog dijela – da Slovenija bježi, a Hrvatska lovi. Iako se ugasio napadački raskoš iz druge četvrtine, publiku su na noge digle dvije blokade, prvo Ramljakova pa pogotovo Šarićeva na Vidmaru.

Bogdanović je počeo davati u seriji, najprije je uhvatio Šarića, zatim i Dončića, a onda sve prešišao tricom s osam vremena i 14. poenom samo u trećoj četvrtini, ukupno 22. Za hrvatskih 67:63 uoči posljednje četvrtine.

Iako je prvi put na ovim pripremama bio u slovenskom kadru, slovenski Amerikanac i Dončićev suigrač iz Reala Randolph nije se skidao. Kao kod jedino nas Ivan Buva, a Marko Tomas odigrao je tek nekoliko minuta na samom početku.

Kada je Popović na početku četvrte dobio petu osobnu, rotacija se još suzila, a izbornik se nakon 11 minuta sjetio Bendera kojeg je opet spario sa Šarićem koji gotovo da nije izlazio. Aco je opet htio dobiti utakmicu, naravno na domaćem terenu i pred auditorijem sada je bilo i važnije nego u Francuskoj.

Kako se igralo, više nitko nije htio izgubiti. Bender i Murić imali su bliski susret, počele su padati i tehničke… Otišli smo na 69:64, ali slovenska serija 6-0 ponovno je to poništila. Dončić je stavio tricu u lice Bogdanoviću, u posljednjih pet minuta ušlo se u mrtvom egalu (74:74).

Trajao je do pretposljednje minute kada je Šarić prepoznao Ramljakov air ball pa preko cijelog terena bacio Žorića u kontru i još leđima preko Dončića za naših 83:78. Dončić je potom stavio svoju šestu tricu, Šarić izgubio loptu pa su Slovenci imali posljednjih pola minute i loptu. U tom napadu – kaos. Murič je promašio tricu za vodstvo, a u neviđenoj odbojci tri sekunde prije kraja Šarić uhvatio 15. loptu i stavio oba bacanja za 25. poen. Za treću pobjedu.