Komentar: Ova Rijeka može i zaslužuje igrati proljeće u Europi

nk-rijeka.hr
Fantastičnu, sjajnu i gotovo savršenu utakmicu odigrali su nogometaši Rijeke na gostovanju kod bečke Austrije u sklopu 3. kola grupne faze Europa lige.

>>TIJEK UTAKMICE: Rijeka rutinski došla do prve europske pobjede

Rijeka je doslovce prošetala Bečom i uzela vrlo vrijedna tri boda protiv tamošnje Austrije te tako ostala u igri za prolazak skupine D ovogodišnjeg izdanja Europa lige. Izabranici Matjaža Keka u deset minuta igre slomili su momčad s Ernst Happela i rutinski održavali tu prednost do same završnice. Oba pogotka u prvom poluvremenu postigao je Mario Gavranović, a iza obje akcije stajao je sjajni Maxwell Acosty koji se ispostavio kao pun pogodak i još jedan odličan potez slovenskog stručnjaka.

U drugom dijelu Austrijanci su ubacili u brzinu više, ali riječka obrana odolijevala je domaćim naletima sve do 90. minute, a onda je jednu lošu reakciju Simona Sluge platila primljenim pogotkom. Činilo se da će ih nervoza opet pojesti kao i u Milanu u prošlom kolu, ali sve dileme oko pobjednika u Beču odložio je Zoran Kvržić zabivši u 93. minuti za konačnih 3:1.

Tako je hrvatski prvak nakon Guimaresa, Betisa, Lyona, Standarda iz Liegea, Seville, Feyenoorda i Milana konačno došla i do svoje prve povijesne pobjede u ovom natjecanju.

Desetkovan Finkov sastav i mudre odluke Matjaža Keka

Nećemo se zavaravati, riječki sastav imao je veliku sreću da je domaći trener Thorsten Fink bio zakinut za čak petoricu standardnih prvotimaca. Među njima, čak dva prva vratara (Hadžikić i Almer) nisu bili u mogućnosti igrati, pa se na vratima, bačen u vatru, našao mladi Patrick Pentz (20).

Unatoč tome, Matjaž Kek nije se odlučio napasti Austrijance i igrati svoju prepoznatljivu igru koja se temelji na visokom presingu, nego se odlučio na reaktivnu igru. Prepustio je protivniku posjed lopte, koji je većinu susreta sezao preko 60%, i dao svojim igračima instrukcije da ga sačekaju na svojoj polovici. Kada bi Bečani došli do centra, počeo je riječki pritisak i svi zatvoreni putevi dodavanja, te agresivnost riječkog terceta u sredini (Maleš, Mišić, Bradarić) ostavljali su domaći sastav bezidejnim.

>>Miškoviću, pripremi novce: Armada novom bakljadom umalo prekinula susret

Tome svjedoči i podatak da su u prvom poluvremenu tek jednom pucali na gostujuća vrata, za razliku od riječkih četiri udarca od kojih su dva Gavranovićeva pogotka.

Bila je to jedna od onih Rijeka iz prošlih sezona, momčad koja se bazirala na kontranapade te koju su često osuđivali da je ziheraška. Ali eto, slovenski mag i čudotvorac s Kvarnera, kako ga tamo zovu, još je jednom začepio usta mnogima i pokazao zašto je prošle sezone uzeo dvostruku krunu.

Maxwell Acosty je pun pogodak, a Kekovo doziranje još veći

Ovaj brzonogi Ganac došao je u Rijeku u ljetnom prijelaznom roku na posudbu iz Crotonea i relativno vrlo brzo dobio je Kekove simpatije. Znao je slovenski strateg da će mu trebati svježine na krilima u susretu protiv Austrije, pa je odlučio Acostyja i Puljića ostaviti kod kuće uoči gostovanja na Drosini gdje je naposlijetku izgubio regionalni derbi i upisao još jedan prvenstveni poraz.

Međutim, negdje izgubiš, a negdje dobiješ. A upravo večeras Kek je dobio u Beču. Acosty se od samog početka nametnuo, bio raspoložen te trkom i zalaganjem odradio veliki dio posla i iznio većinu večerašnje riječke predstave. Akcije kod oba pogotka započinjale su njegovim jedan na jedan duelima s protivničkim braničima na širokom prostoru gdje je Ganac u većini slučajeva neuhvatljiv.

Tako je u dva navrata namjestio Gavranoviću savršene lopte, a švicarskom špicu preostalo je samo realizirati ih što je i napravio.

Ostaje samo pitanje koliko će vremena trebati Acostyju da podigne fizičku spremu na razinu da ga Kek ne mora odmarati prije ovakvih susreta, te što će se dogoditi s riječkim napadom ako Gavranović napusti klub na zimu i ode u Dinamo.

Može li Jakov Puljić tu uskočiti ili Kek i njegova uprava koja mu drži leđa imaju plan B? Pitanja su tu o kojima će zasigurno razmišljati na Rujevici u narednim mjesecima.

Simon Sluga je zalog za budućnost hrvatskih vratara

U prvom sastavu našao se sasvim slučajno. Nakon što se odlični Andrej Prskalo, koji je vukao Rijeku u prošlogodišnjoj šampionskoj sezoni, ozlijedio, mladi Sluga dobio je šansu i “bačen u vatru” morao je iznijeti susrete protiv gostovanja u Pireju kod Olympiakosa, ali i preostale europske susrete Rijeke u ovoj sezoni.

24-godišnji čuvar mreže se iskazao kao vrlo kvalitetno rješenje. Vratar je to koji ne popušta pod pritiskom, zna “komandirati” svojim suigračima i raspoređivati ih na terenu, ali je i sjajan u čitanju igre.

Tako je ovaj susret mogao otići u sasvim suprotnom smjeru da Sluga u 24. minuti nije čudom obranio udarac Monscheina s metar, dva udaljenosti.

Jedini minus ostaje loša reakcija kod pogotka domaćeg sastava, ali kod toga se može pričati i o lošem postavljanju njegovih braniča, što je češći slučaj nego pogreške mladog vratara između vratnica hrvatskog prvaka.

Ova Rijeka je europska Rijeka i dostojna je predstavljanja Hrvatske u Europi i idućeg proljeća

Još od vremena Stuttgarta, pa i ostalih europskih utakmica iz tog doba, dalo se naslutiti da Rijeka pod vodstvom Matjaža Keka nikada i pred nikim neće “skinuti gaće”. Bez obzira na protivnika, njegovu težinu ili veličinu, Kekovi momci će se pohrvati od prve do posljednje minute.

Iako ih u posljednje vrijeme muči domaće prvenstvo, igrači Rijeke uvijek bezuvjetno ginu na europskim utakmicama. Porazi poput onog na San Siru, ali i onog na Rujevici protiv AEK-a, čini se, mogu ih samo ojačati i poslužiti kao jedno veliko i vrijedno iskustvo koje mogu primjeniti u budućnosti.

>>Rijeka hrvatskim klubovima donijela milijune

Situacija u skupini još uvijek je posve otvorena. Milan je večerašnjim prosipanjem bodova protiv AEK-a ostao prvi sa sedam bodova, dva manje ima grčki klub, dok je Rijeka treća s tri osvojena boda. Bečani imaju jedan i posljednji su.

Na Rujevicu još moraju doći upravi večerašnji protivnici Rijeke koje s ovakvom igrom bez problema mogu pobijediti, potom slijedi gostovanje kod AEK-a, a onda dolazi Milan.

Vrlo vjerojatno će, ukoliko i drugi put uzmu tri boda Austriji, gostovanje u Grčkoj biti utakmica odluke za riječko proljeće u Europi.

U tom slučaju, u susret protiv Milana pred domaćom publikom hrvatski prvak mogao bi odigrati bez nekog većeg pritiska, što bi Keku svakako olakšalo posao.

Sve u svemu, ova Rijeka je dostojan protivnik gotovo svakom europskom klubu iz “liga petice”, i u potpunosti zaslužuje nositi titulu hrvatskog predstavnika u europskim nogometnim natjecanjima za razliku od nekih koji su prijašnjih godina reda radi odlazili igrati Europu i skidali gaće pred gotovo svakim.