Hrvatska – Nigerija (2:0). Naša ocjena

Getty Images
Sportarena.hr donosi ocjenu utakmice Hrvatske i Nigerije kojom su Vatreni otvorili svoj nastup na Svjetskom prvenstvu i slavili 2:0 na stadionu Baltika čime su zasjeli na čelo skupine D.

Senzacionalno otvaranje: Hrvatska srušila Nigeriju i skočila na prvo mjesto skupine

Hrvatska nogometna reprezentacija u 1. kolu skupine D pobijedila je Nigeriju s 2:0. Za prvi pogodak zaslužan je Etebo koji je pospremio loptu u vlastitu mrežu (32.), dok je svaku dilemu oko pobjednika riješio kapetan Luka Modrić preciznim udarcem s bijele točke u 71. minuti.

Ovim trijumfom Dalićeva Hrvatska izbila je na čelo skupine D s dva boda više od Argentine i Islanda koji su ranije danas remizirali 1:1.

Prilikom pisanja ocjena hrvatskih reprezentativaca tijekom Svjetskog prvenstva na portalu Sportarena.hr koristit ćemo napredni algoritam kojeg je razvila skupina nogometnih zaljubljenika i zaljubljenika u matematiku s portala Twelve. Oni su koristili statistiku, strojno učenje, vizualizaciju i umjetnu inteligenciju te stvorili algoritam koji grafički prikazuje učinak pojedinog igrača na terenu.

I to na vrlo zgodan način, sve je vizualizirano i prikazano različitim bojama tako da se može vrlo lako čitati. Tako u narednim vizualizacijama možete razlikovati zelenu (napad), crvenu (obrana), žutu (učinak bez lopte), plavu (udarci) i sivu boju (pogreške) kojima su prikazani učinci pojedinih igrača.

Danijel Subašić – 7

Nije hrvatska “jedinica” imala previše posla u ovoj utakmici, ali je Subašić ipak uspio popuniti neke od statističkih rubrika. Upisao je Suba dvije obrane, ali i jedan zračni duel koji je bio možda i ključan pri prvoj opasnoj šansi Nigerije, onoj iz 12. minute kada je Modrić izgubio loptu u opasnoj zoni, ali je Subašić uhvatio ubačaj koji je išao prema neugodnom špicu Ighalu.

Što se dugih lopti tiče, poslao ih je Subašić osam točnih, od ukupno 15 pokušanih.

Šime Vrsaljko – 7

Solidan nastup prvog izbora na poziciji desnog bočnog u sastavu Hrvatske. Vrsaljko je, prije svega, pružao stabilnost u obrani, malo manje se orjentirao na igru prema naprijed i dobio pet duela od ukupno pet u kojima je sudjelovao.

Izgubio je dvije lopte, a argument da nije pružao support prema naprijed na kakav smo navikli od njega jesu i točno nijedan točan centaršut od četiri pokušanih.

Twelve.football

Dejan Lovren – 7,5

Ponajbolji pojedinac u redovima Hrvatske protiv Nigerije bio je Dejan Lovren. Često osporavani stoper Liverpoola večeras je odradio sjajan posao u obrani, oduzeo je četiri lopte, blokirao jednu, isto koliko ih je i presjekao.

Tu jednu blokiranu loptu pamtimo posebno jer je to ona šansa u kojoj je Iwobi raspalio s ruba kaznenog prostora, a Dejan se požrtvovno bacio u blok i potencijalno spasio pogodak u mreži Subašića.

Osvojio je četiri duela, od šest u koliko ih se našao, a bio je i važan dio distribucije iz zadnje linije otkuda je poslao četiri točne duge lopte, od osam koliko ih je pokušao poslati.

Domagoj Vida – 7,5

Uz Lovrena, nevjerojatno dobar posao radio je i naš drugi stoper Domagoj Vida. Pet puta otklanjao je opasnost, dvaput presijecao nigerijska dodavanja, dok je sakupio i po jednu oduzetu i blokiranu loptu.

Vida je neutralizirao dosta nigerijskih pokušaja, a zanimljivo je vidjeti na slici da je velik dio posla radio dosta daleko od Subašićevih vrata što će reći da je Dalić sjajno pripremio svoje pulene na segment igre u kojem je Nigerija dosta dobra, a to je brza tranzicija.

Ivan Strinić – 7

Nigerijska desna strana, a naša lijeva, bila je možda i najaktivnija. Victor Moses radio je jako puno problema Vatrenima na tom dijelu terena, ali još bolji posao odradio je Strinić koji je Chelseajevo krilo rutinski zaustavljao u više navrata. Strina broji šest otklonjenih opasnosti, tri oduzete lopte i po jedan blokirani udarac i jednu presječenu loptu.

Ivan Rakitić – 7

Veznjak Barcelone i važan kotačić u Valverdeovoj momčadi pokazao je još jednom zašto je iza njega sjajna sezona u dresu Blaugrane. Rakitić je definitivno napredovao u svojoj igri na klupskoj razini, ali i u reprezentaciji.

Raketa je podijelio tri ključna dodavanja, uputio 2/3 točna centaršuta i 8/13 dugih lopti. Da može podjednako igrati u oba smjera pokazao je također Ivan koji je osvojio 8/15 duela, ali i tome dodao dvije oduzete lopte te tri otklonjene opasnosti.

Luka Modrić – 7,5

Hrvatski kapetan Luka Modrić protiv Nigerije odigrao je još jednu “kapetansku” utakmicu u nacionalnom dresu. Izuzetno dobar bio je u defanzivnim zadacima, osjetilo se u igri Hrvatske da ga je Dalić povukao s pozicije “desetke” i vratio na mjesto na kojem je Luka možda i najbolji igrač na svijetu.

U drugom poluvremenu Nigerijci su promijenili raspored svojih veznjaka s 1-2 na 2-1 u veznoj liniji i to je u potpunosti ugušilo Modrića i Rakitića, pa je zbog toga Luka ostao nešto lošiji po pitanju brojki i učinka prema naprijed.

Ipak, penal kojeg je realizirao za potvrdu hrvatske pobjede to je nadomjestio, a mora se istaknuti da je upravo njegov ubačaj iz kuta prethodio prvom pogotku. Stoga, kapetan je sudjelovao kod oba pogotka Hrvatske i ponovno bio vođa Vatrenih na terenu.

Ivan Perišić – 6

Perišić je bio potpuno nevidljiv. Hrvatska na trenutke kao da je igrala s desetoricom jer Ivan nikako nije dolazio do šansi. Tek u prvom poluvremenu stvorio je jednu šansu i pucao, ali nakon toga “ugušili” su ga uspješno nigerijski razbijači u veznom redu.

Međutim, treba istaknuti da je odradio sjajan posao u fazi obrane i spriječavanja nigerijskog najjačeg oružja – tranzicije. To se najbolje može vidjeti na slici na kojem crveni osmerokuti prikazuju Perišićev učinak u defanzivnom segmentu igre.

Također, on i Rebić u prvom poluvremenu često su mijenali krilne pozicije, pa se može vidjeti da je na desnoj strani dosta zatvarao u trenucima kada je Vrsaljko hitao prema naprijed.

Ante Rebić – 6,5

Nešto veću ocjenu odlučio sam dati Rebiću nego Perišiću iz razloga što je u igri prema naprijed djelovao sigurnije, odlučnije i razigranije. Pogotovo se to moglo vidjeti u prvom poluvremenu kada bi po primitku lopte na krilu Eintrachtov ofenzivac radio velike probleme nigerijskim bekovima.

Također, jako puno odradio je i u defanzivnom segmentu igre gdje je, uz Perišića, sjajno zatvarao tranziciju Nigerije.

Andrej Kramarić – 6

Bilo je puno dvojbi oko toga zaslužuje li Kramarić mjesto u prvih 11 ili ne. Povjerio mu je Dalić protiv Nigerije rolu “desetke” koju je Andrej odigrao nešto lošije nego što to on inače umije u dresu svog Hoffenheima. Trebao je služiti kao netko tko će svojim kretnjama bez lopte otvarati prostor i kombinirati s Rebićem i Mandžukićem, ali ostao je bez zapaženijeg poteza.

Više je tako ostavio učinka na periode igre kada se Hrvatska branila od Nigerijskih naleta.

Mario Mandžukić – 7,5

Mandžukić se nakon dosta vremena našao u ulozi usamljenog napadača. Imao je protiv Nigerije težak zadatak, hrvao se dosta s njihovim stoperima, ali ipak je na kraju dana on bio taj koji je, uz Modrića, sudjelovao kod oba hrvatska pogotka. Prvo je u prvom poluvremenu on pucao glavom i pogodio Eteba u nogu nakon čega smo poveli, a potom je iznudio i kazneni udarac kojeg je kasnije Modrić pretvorio u pogodak.

Nije ga se moglo nešto više vidjeti s loptom, ali kada i je, Mandžo je to koristio na pravi način, pa je tako stvorio tri ključne šanse na utakmici, ali i pomogao kod nigerijskih prekida u obrani gdje je dvaput otklanjao opasnost, te jednom blokirao udarac protivnika.

Jedino što možda treba brinuti jest da je osvojio tek četiri od ukupno osam zračnih duela.

Zamjene

Brozović je u 60. minuti zamijenio Kramarića, Kovačić u 78. Rebića, a Pjaca je dobio posljednje četiri minute te odmorio Mandžu.

Nitko se nije posebno istaknuo, osim Kovačića koji je mogao dovršiti posao protiv Nigerije trećim zgoditkom Hrvatske, ali je bio previše sebičan, pa mu je Uzoho obranio mlak udarac.