Tragedija ili remek-djelo? Juventus i Roma potopili sve Napolijeve lađe

Jurij Ševčenko piše o događajima 26. kola Serie A i kako oni mogu imati odlučujući utjecaj na konačni poredak talijanskog prvenstva.

Napoli je uputio 14 udaraca u okvir vrata, Juventus – jedan. Napoli je postigao dva pogotka, Juventus – jedan. Napoli je izgubio. Juventus je pobijedio. Talijansko prvenstvo je u subotu, po tko zna koji put, još jednom dokazalo kako glavni cilj nogometa nije ljepota igre. Nogomet je, prije svegam igra rezultata i sposobnosti pobjeđivanja kada se to čini nemogućim.

Jedan od najpopularnijih napuljskih kanala je sat vremena prije utakmice Napolija i Rome započeo emitiranje uživo. Novinar je s navijačima u blizini stadiona razgovarao o remiju Lazija i Juventusa… Do kraja igre u Rimu ostalo je svega nekoliko minuta, a navijači Napolija već su slavili – njihova momčad dobila je priliku pobjeći na +6. Međutim, razočaranje je iznenada zamijeila zbunjenost. Iz glavnog grada došla je vijest o pogotku Juventusa u trećoj minuti sudačke nadoknade.

„Moja prva misao nakon pogotka Juventusa? Bolje da to ne izgovorim na glas“, rekao je Maurizio Sarri nakon utakmice.

Juventus na Olimpicu nije igrao s početnim sastavom. Massimiliano Allegri je po prvi put nakon dugo vremena počeo s formacijom 3-5-2, a u početnoj postavi nije bilo Mattie De Sciglija, Giorgija Chiellinija, Alex Sandra, Douglasa Coste, Gonzala Higuaina, Juana Cuadrada… Paulo Dybala je na teren od prve minute izašao po prvi put nakon dva mjeseca, a Mario Mandžukić se nakon bolesti nije osjećao dobro. Allegri je nakon susreta priznao kako bi u danoj situaciji bio zadovoljan čak i s remijem. „Imali smo velikih problema sa stvaranjem prilika, a Lazio je odigrao odličnu utakmicu.” Rimljanima je nedostajalo samo jedno – golovi.

Paulo Dybala je lako mogao udvostručiti svoju efikasnost i postati junak u susretima protiv Lazija, ali okolnosti su jednostavno bile protiv njega. Iako je u utakmici Superkupa Italije bio dvostruki strijelac, Juventus je svejedno potonuo. U Torinu je sviran kazneni udarac u posljednjim minutama, ali Dybala nije zabio… Međutim, izgleda kako su se zvijezde ovoga puta posložile – Argentinac je zabio kada su u Napulju iskreno povjerovali u osvajanje Scudetta. „Hoće li ovaj pogodak biti odlučujući u prvenstvu? Svaki cilj je korak do naslova. Na vama je samo da vjerujete i pokušavate„ – kaže desetka Juventusa.

Vodeći talijanski mediji ne opovrgavaju činjenicu da je sudac Luca Banti trebao pokazati na bijelu točku za prekršaj Medhija Benatie na Lucasu Leivi (ili barem malo promisliti kada se Leiva ispred svojih vrata sudario s Dybalom). Ali… ne boje se ni prozivati Juventusovu pobjedu remek-djelom. Ovo je, prije svega, bila odlična utakmica Dybale, koji se još jednom pokazao kao rijedak igrač koji može napraviti razliku.

„Borimo se ne samo s Napoliijem, nego i sa sobom“ – rekao je Allegri – „Podizanje letvice je uvijek nevjerojatno teško.“

Osobnu borbu Juventusa prokomentirao je Maurizio Sarri.

„Juve ide po naslov, a mi im samo pokušavamo otežati taj put. Očito je da je to momčad s drugog planeta.“

Trener Napolija ne traži izgovor, već jednostavno priznaje da je njegova momčad počinila, možda, smrtonosnu pogrešku.

„Bili smo nevjerojatni. A sada od igrača moram tražiti da idu preko svojih granica.“

Getty Images

Deset uzastopnih pobjeda Napolija je doista nevjerojatan rezultat. Jedan poraz u 26 kola – fantastika. Međutim, činjenica jest kako problem Napolija leži u samom postojanju Juventusa. Nije dovoljno jednostavno biti dobar. Potrebno je biti bolji od Stare dame, a momčad iz Napulja je veći dio prvenstva upravo to i bila. Napoli je na čelu tablice Serie A od početka jeseni. Istina, Azzurri su i dalje prvi, ali… Juve ima utakmicu više (na domaćem terenu protiv Atalante), a svi znamo što to znači.

Roma je nakon poraza od Šahtara i Milana u Napulj došla puna sumnji. Gol Lorenza Insignea u šestoj minuti samo je pojačao uvjerenje u to da će Napoli nastaviti svoj pozitivan niz. Na kraju krajeva, čak je i statistika govorila da, ukoliko Napoli zabije prvi, Partenopei neće izgubiti. Tako je bilo 101 utakmicu za redom – od trenutka kada je Maurizio Sarri zasjeo na poziciju trenera Azzurra (prvi krug prvenstva 2015./2016., kada je Napoli igrao protiv Sassuola, a potonje je trenirao… Eusebio Di Francesco).

Nakon što je primio četiri gola, od Napolija se oprostio Rafa Benitez. U proljeće 2015. godine, Azzurri su na domaćem terenu izgubili od Lazija (2: 4), ne kvalificiravši se time u Ligu prvaka. Od tada, niti jedna momčad Serie A Partenopeima nije zabila toliko golova… Roma je ponovo ispisala povijest, nanijevši momčadi Maurica Sarrija najneočekivaniji poraz još od utakmice protiv Atalanta prošle veljače. Trener domaćina uvredljivo je napomenuo da je njegova momčad bila uvjerljivo bolja, ne želeći svaliti krivnju na nikoga (iako je očito da je Mario Rui na neki način bio uključen u sva tri pogotka na vratima Pepa Reine). Međutim, taj je rezultat prije svega posljedica psihološke nestabilnosti. Kada trebate ispuniti nevjerojatne standarde koje postavlja Juventus, prije ili kasnije nastaju problemi.

Napoli nije imao sreće. S čime? S jednostavno vrlo dobrim vratarom Rome i Edinom Džekom koji je vjerojatno odigrao jednu od najboljih utakmica sezone. Profesionalni sport je okrutan. Mjeseci teškog rada mogu propasti u „tamo nekih“ 90 minuta. Iako za Napoli još nije završilo, tragedija počinje dobivati konkretnu formu. Netko to vidi kao nesreću za talijanski nogomet, a netko – kao prirodni ishod nejednakog dvoboja.

Massimiliano Allegri se nakon pogotka Dybale samo nasmijao.

„Nogomet je nevjerojatna stvar“, rekao je trener Juventusa.

U Torinu je njegov osmijeh bio osmijeh radosti pobjednika. U Napulju – podmukli osmijeh jednog zlikovca koji je svom protivniku potopio sve lađe.