Ovih 12 statističkih podataka pokazuju kako je Hrvatska uništila Argentinu

Getty Images
Hrvatska je u osmini finala Svjetskog prvenstva, prvi put nakon 1998. godine i Francuske kao domaćina.

Nakon poprilično nervoznih i izjednačenih 45 minuta u Nižnji Novgorodu, Hrvatska je u nastavku kroz spoj sreće i kvalitete stigla do veličanstvene pobjede, možda i najveće u novijoj nogometnoj povijesti naše države.

Hrvatska srušila veliku Argentinu i izborila plasman u osminu finala SP-a!

Argentinski vratar Willy Caballero napravio je veliku pogrešku prilikom izbijanja lopte, što je znao kazniti Ante Rebić i Hrvatska je imala vodstvo. Pred sam kraj, kada su se Argentinci potpuno otvorili, dotukao ih je kapetan Vatrenih Luka Modrić projektilom s 20-ak metara od gola.

Točku na savršenu utakmicu Dalićevih izabranika stavio je Ivan Rakitić u sudačkoj nadoknadi.

Dalić presretan, ali i smiren: Ovo je najveća pobjeda u povijesti, ali ostajemo ponizni

Izbornik Zlatko Dalić taktički je gotovo savršeno pripremio utakmicu protiv Argentine i pored igrača koji su je ostvarili, jedan je od najzaslužnijih za hrvatskog slavlje protiv aktualnog viceprvaka svijeta u Rusiji.

Poznati statistički portal Squawka donosi 12 superzanimljivih podataka koji pokazuju da je Hrvatska u potpunosti demolirala Argentinu.

1. Nepostojeći Messi

Nakon strašno loše, ali i pomalo nesretne partije protiv Islanda, Lionel Messi imao je priliku iskupiti se protiv Hrvatske, ali taj plan nije mu ni najmanje prošao.

Imao je Messi potpuno suprotnu partiju nego protiv Islanđana i bio je gotovo nevidljiv na terenu protiv Hrvatske. Rakitić i Modrić, u suradnji s Brozovićem i stoperima Lovrenom i Vidom u potpunosti su ugušili omalenog argentinskog čarobnjaka.

Protiv Islanda ubilježio je 11 udaraca, dok mu je protiv Hrvatske za prvi udarac prema vratima trebale 64 minute i taj mu je završio u bloku te ujedno bio i prvi i posljednji na čitavoj utakmici.

2. Caballero nije dostojan reprezentativnog dresa

Treba priznati, pa reći da je argentinski izbornik Jorge Sampaoli imao veliki peh jer mu se uoči Mundijala ozlijedio prvi vratar Sergio Romero, ali ono što je u dvije utakmice pokazao njegov zamjenik Willy Caballero nikako se ne može smatrati kalibrom za reprezentaciju, pogotovo ne onu argentinsku.

Mogao je bolje i protiv Islanda u prvoj utakmici, a svakako će još sanjati svoju pogrešku protiv Hrvatske koju je u pogodak pretvorio Ante Rebić. Iskusni vratar postao je četvti čuvar mreže na Mundijalu u Rusiji koji je izravnom pogreškom uzrokovao primanje pogotka.

3. Argentinski nedostatak kreacije

Unatoč tome što u sastavu imaju Lea Messija, Argentinci nisu imali ni trunka kreacije u napadu. Nedostajalo im je toga i protiv Islanda, ali još izraženije bilo je protiv Dalićeve Hrvatske.

Niti jednu šansu nisu stvorili Argentinci u prvom poluvremenu na Mundijalu u Rusiji, a to se dogodilo još samo Španjolcima protiv Irana, ali je Crvena furija na kraju slavila, a Argentina je doživjela debakl.

4. Hrvatska je ugušila Argentinu

Posljedica nedostatka kreativnosti u napadu značila je i malen broj udaraca u prvom poluvremenu. Svega dvaput šutirali su Argentinci u prvom poluvremenu, od toga nijednom u okvir.

To je drugi najgori učinak na turniru dosad gledajući prvih 45 minuta, a time se može pohvaliti samo Južna Koreja, koja je jednom zapucala prema vratima Švedske.

5. Nevidljivi Gaučosi

Još jedan podatak koji kazuje da su Argentinci bili zaista nevidljivi na terenu jest taj da su čak dva argentinska igrača imala manje od 20 dodira s loptom.

Messi je uspio dodirnuti loptu 20 puta u prvom poluvremenu, što su čak dva dodira manje od vlastitog vratar Caballera. Ovo je zaista zastrašujuć podatak za Argentince, ali sjajn za Hrvatsku i dokaz da je Dalić savršeno pripremio utakmicu.

Još jedan napadač koji se “nije pojavio” na stadionu u Nižnji Novgorodu bio je Sergio Aguero. Svega 7 puta dirao je loptu ovaj napadač Manchester Cityja.

6. Messi, koji je taj?

Messijeva nevidljivost u prvom poluvremenu ogledala se u doprinosu napadačkim akcijama Argentine. Bez šuta prema golu, bez stvorene šanse i sa samo 20 odigranih dodavanja djelomično su rezultat toga da ga njegovi argentinski suigrači nikako nisu mogli pronaći u šumi crnih hrvatskih dresova

Nijedan Argentinac u prvom poluvremenu nije pronašao Modrića više od dva puta. Zasigurno jako frustrirajuće za Barcinog čarobnjaka.

7. Nestao i traži se - Sergio Aguero

O njegovih sedam dodavanja u prvom poluvremenu već smo dosta napisali, ali Aguero se potpuno izgubio i u nastavku utakmice.

Uključujući i sudačku nadoknadu, napadač Manchester Cityja nije nijednom dodirnuo loptu unutar 21 minute i 11 sekundi prije kraja prvog poluvremena. Potpuno izoliran ostao je Aguero pokraj Lovrena i Vide u hrvatskoj polovici terena.

8. Modrić među zvijezdama

Nakon što je okončao život Nigerijcima zabivši iz penala za 2:0 u prvoj utakmici Mundijala, Modrić je dobio priliku priključiti se počasnoj listi hrvatskih nogometaša koji su uzastopce zabijali na utakmicama Svjetskog prvenstva.

I uspio je – Modrić je zabijenim projektilom u drugom poluvremenu postao tek treći Hrvat koji je zabijao u dvije uzastopne utakmice na Svjetskim prvenstvima, nakon Davora Šukera i Ivana Perišića.

9. I tu nije kraj argentinskim mukama...

Poraz od Hrvatske znači da su Argentinci neuspješno otvorili Svjetsko prvenstvo prvi puta još od (pra)davne 1974. godine, ali ni tu nije kraj lošeg niza Nebeskoplavi.

Agonija se nastavlja jer su Argentinci protiv Nizozemske u polufinalu SP-a u Brazilu 2014. godine odigrali 0:0 (i prošli na penale), a sada su propustili pobijediti na četiri uzastopne utakmice najveće nogometne planetarne smotre što im se dogodilo prvi put u povijesti.

10. Ovo je najteži argentinski poraz u zadnjih 60 godina

Hrvatska je Argentini zadala najteži poraz u posljednjih 60 godina povijesti ove južnoameričke reprezentacije.

Posljednji put kada su Argentinci stradali lošije od ove utakmice protiv Vatrenih, bilo je 1958. godine kada ih je Čehoslovačka razbila sa 6:1.

Također, ovo je tek drugi put za Nebeskoplave da su poraženi s tri ili više golova u grupnoj fazi Svjetskog prvenstva.

11. Loši znakovi za Argentinu

Izgleda da nema kraja argentinskoj agoniji i muci. Izabranici Jorgea Sampaolija uspjeli su zabiti tek jedan pogodak u dvije utakmice SP-a tek drugi put u svojoj povijesti nakon što su isto ponovili 2002. godine protiv Nigerije i Engleske.

Ali ni tu nije kraj, postaje još gore kada se uzme u obzir činjenica da je posljednji put Argentina propustila plasirati se u nokaut fazu Svjetskog prvenstva samo jednom i to prije 52 godine. Sada im prijeti popravak tog neslavnog rekorda.

12. Dvojac iz La Lige vodio glavnu riječ na terenu

I dok su sve oči bile uprte u ponajboljeg igrača na svijetu – Lea Messija, dvojac iz španjolskog prvenstva Luka Modrić iz Reala i Ivan Rakitić iz Barcelone vodili su glavnu riječ na terenu stadiona u Nižnji Novgorodu.

Rakitić je definitivno bio igrač utakmice s najboljim statističkim učinkom – 2 oduzete lopte, 4 uspješna duela, 4 prekršaja, 2 dobivena zračna duela i 3 kompletirana driblinga čemu je dodao pogodak i pogođenu prečku iz slobodnog udarca.

Modrić je, pak, dominirao sa stopostotnim učinkom po pitanju uspješnih driblinga, dobivenih zračnih duela i dobivenih “običnih” duela, uz 42 točna dodavanja i 62 dodira s loptom.