25

Hrvatska u rovovskoj bitci zaustavila Amerikance i izborila polufinale SP-a

...
VSS
S 5:4 uz sjajnog Čubranića Hrvatska je ušla među četiri najbolje reprezentacije svijeta.

U Beogradu se polako kuha novi uspjeh hrvatskog vaterpola ovog ljeta. Hrvatski juniori ušli su u zonu medalja, izborili su polufinale Svjetskog prvenstva koje će u subotu navečer igrati protiv Mađarske ili Crne Gore.

Jedina neeuropska reprezentacija među osam, SAD, bila je težak zalogaj za mlade Barakude, ali probabljiv. U utakmici jakih obrana, slabih napada i s malo golova igrači Nikice Gulina još su jednom protivnika nadigrali svojim najjačim oružjem, a to je u Beogradu definitivno obrana.

Doduše, velik dio posla u uvodu je odradio napad. Otvaranje je bilo sjajno, prvo je Zović sjajno pronašao Duževića na dva metra, zatim je Zović pogodio s desnog vanjskog na postavljenu zonu pa onda i Pejković realizirao igrača više, jednog od svega dva, za 3:0 u sedmoj minuti.

Tu je završilo razdoblje insipracije, a počelo indisponiranosti. Čak 17 minuta bez postignutog pogotka, a, jasno, nismo mogli svoj gol braniti dovijeka makar je to Čubranić, kao dosad i svaki put na turniru, radio sjajno.

Amerikanci su izjednačili na 3:3, a mi nastavili nizati promašaje i neiskorištene prilike sve dok se Dužević nije sjajno snašao ispred američkih vrata u, činilo se, još jednom potraćenom napadu s igračem više u posljednjoj minuti treće četvrtine.

Ubrzo je Pejković svoj drugi zabio za 5:3, a Amerikanci uz dosta sreće brzo smanjili za šest minuta ogromne neizvjesnosti. U napadu i dalje nikako nije išlo s igračem više, bilo je tu i brzopletosti (Lazić), ali zato se obrana fanatično vadila i izdržala svaki američki pokušaj za izjednačenje. Čubranić je stao na 15 obrana.

Polufinale ćemo prvi put igrati u posljednjem terminu dana od 20:40. U prvom će igrati domaćin Srbija koja je s ujerljivih 17:9 pobijedila Italiju te Grčka koja je velikim preokretom u posljednjoj četvrtini izbacila Španjolsku s 8:7.

Svjetsko prvenstvo, četvrtfinale:

Hrvatska – SAD 5:4 (3:1, 0:1, 1:1, 1:1)

Hrvatska: Čubranić (15 obrana), Podrug; Dužević 2, Zović 1, Merčep, Butić, Dašić, Pejković 2, Pavličević, Lazić, Burić, Biljaka, Paparić

SAD: Wolf (12 obrana), Murphy; Daube 2, Abramson 2, Wojciechowski, Osborne, Woodhead, Bisconti, Ehrhardt, Cavano, Molthen, Jurasius, Hooper

Igrač više: Hrvatska 2/8 , SAD 2/8

Peterci: Hrvatska 0/0, SAD 0/0