jug-u-dvije-minute-potopio-mladost-i-pospremio-cetvrti-regionalni-trofej
25

Jug u dvije minute potopio Mladost i pospremio četvrti regionalni trofej

Dulist
U izvjesnom finalu Jug je s 15:8 pobijedio Mladost i nastavio svoju regionalnu dominaciju.

Treću godinu zaredom, a ukupno četvrti put, trofej regionalnog prvaka završio je u Jugovim rukama. Jugaši su ga nakon crnogorskog Jadrana dvaput te riječkog Primorja prvi put osvojili preko Mladosti koja je sudjelovala u svom prvom regionalnom finalu, što je očekivano bio maksimum koji je zagrebačka momčad mogla napraviti na završnici u Dubrovniku.

U desetom izdanju regionalnog natjecanja priželjkivali smo barem dijelom neizvjesno finale, no Dubrovčani nisu previše marili za naše želje, već su iznova potvrdili da im u ovom trenutku nema ravnog u ovom dijelu Europe.

Četiri kontre u dvije minute

Te tanašne šanse Mladosti rasplinule su se u svega 120 sekundi na prijelazu iz prve četvrtine u drugu. Tada, kod rezultata 2:1 koji su postavili Joković i Renzuto s igračem više te Marković s druge strane, jugaši su prodali gostima četiri kontre i izravno ili neizravno oplodili ih golovima.

U prvoj je Loren Fatović s driblingom pokraj izašlog Marcelića zaradio isključenje koje je u 3:1 pretvorio Renzuto, u drugoj, četiri na dva, talijanski reprezentativac dodao je na zicer usamljenom Rašoviću, potom je Fatović prepoznao situaciju i unaprijed otplivao u kontru pred nemoćnog Marcelića i za kraj tog blitzkriega Pavličević, koji zabija često koliko je i u Dubrovniku čest snijeg u proljeće, sa stative je pogodio za 6:1 nakon devet i pol minuta igre.

Jug je nanjušio krv, a kada je tako, onda ni boljim momčadima nema pomoći. I one slabije, pak, znaju da Jugu prije svega treba nastojati zatvoriti kontru, a mladostaši su do kraja poluvremena dopustili i petu.

I tu otprilike leži cijela priča ove utakmice u kojoj se s dva projektila pokazao Bašić, a nastavio pokazivati Fatović. Ali i Talijan Renzuto koji je s našim mladim genijalcem očito poželio natjecati u utrci za najboljeg strijelca finala.

Utrka Renzuta i Fatovića

Na drugoj strani Bijač i Marcelić to su činili braneći kaznene udarce s pet metara Bukiću, odnosno Fatoviću, no onom drugom obrana baš i nije bila od pomoći, pa je uglavnom bio na streljani. 10:3 u 20. minuti sve je reklo o odnosu snaga u bazenu.

I, kako to ne baš nerijetko biva ove sezone, ta je prednost opustila Jug pa je Mladost s tri pogotka u nizu, sva tri s igračem više (Marković dva i Radu), smanjila na 6:10. Čak imala i dobru priliku za četvrti i umjesto -3, Renzuto je u kontri prodao Marceliću suhi list u vaterpolskom izdanju za 11:6.

Vjekoslav Kobešćak mogao se odljutiti na svoju ekipu i u završnici susreta dao priliku golobradom Luki Stahoru koji si je tjedan dana prije 16. rođendana poklonio najbolji dar zabivši pogodak u finalu. Bilo je to za 14:7 i vađenje šampanjca iz gruških hladnjaka.

Triglav vaterpolska liga, finale:

Jug CO – Mladost 15:8 (4:1, 4:2, 3:3, 4:2)

Jug CO: Bijač (11 obrana), Jarak; Macan, Fatović 4, Lončar 1, Joković 2, Garcia 1, Ivanković, Rašović 1, Renzuto 4, Pavličević 2, Benić, Lozina, Stahor 1

Mladost: Marcelić (11 obrana), Jukić; Radu 1, Zović, Bajić, Biljaka, Bukić, Marković 3, Lazić, Herceg, Paškvalin 1, Valečić, Bašić 2, Miloš 1

Igrač više: Jug CO 7/11, Mladost 4/9

Peterci: Jug CO 0/2, Mladost 0/1

Mladostašicama naslov

Mladost će se u Zagreb ipak vratiti s naslovom. Osvojile su ga vaterpolistice zagrebačkog kluba koje su u finalu prvog izdanja regionalne lige za vaterpolistice pobijedile Crvenu zvezdu s 12:11 i to nakon velikog povratka u posljednjoj četvrtini u koje su ušle sa 7:10. Pogodak za pobjedu minutu i pol prije kraja postigla je Petra Županić.