splitski-jadran-preuzeo-cetvrto-mjesto-crnogorski-drugo-primorje-tone-u-drugu-ligu
25

Splitski Jadran preuzeo četvrto mjesto, crnogorski drugo, Primorje tone u drugu ligu

Tonči Vlašić
Jadran Carine prvi je pratitelj Juga, a polako se nazire i četvrta momčad koja će izboriti završnicu. Favorit je za to splitski Jadran, dok Primorju, čini se, nema spasa.

Mornar – Partizan 7:7 (4:0, 1:2, 1:2, 1:3)

Kada za dva tjedna bude jasan četvrti, i jedini još uvijek neizvjesan, putnik na završnicu, Mornar će se možda sjećati ove utakmice. U izravnom okršaju pretendenata na četvrto mjesto Splićani su propustili uzeti sva tri boda protiv Partizana i možda ga izbaciti iz igre.

Mornarevci su sjajno otvorili utakmicu, nakon prve četvrtine vodili su s 4:0, na poluvremenu 5:2, devet i pol minuta prije kraja 6:3… Ali nije bilo dovoljno za pobjedu. Beograđani su već tri minute kasnije izjednačili, sjajni Burić vratio je Mornaru vodstvo, ali Lazić je 106 sekundi prije kraja zabio treći put za 7:7. Gosti su u posljednjoj minuti imali i napad s igračem više za pobjedu, a Burić propustio u Mornarevu napadu postati apsolutan junak utakmice koju su obilježili katastrofalni napadi s igračem više, obje ekipe zajedno su imale 4/24.

Mornar: Burić 3, Ćalić 2, Živković, Krolo

Partizan: Lazić 3, Janković, Manojlović, Radanović, Radonjić

Jadran Split – POŠK 11:9 (4:3, 1:4, 5:0, 1:2)

Kada nije Mornar, Jadran Split preuzeo je četvrto mjesto dva kola prije kraja. Splićani su u gradskom okršaju uzeli važne bodove protiv POŠK-a i prođu li gostovanje u Budvi u sljedećem kolu, gotovo je izvjesno da će se oni pridružiti Jugu, Jadranu i Mladosti u Dubrovniku.

U momčad Ivana Asića nakon problema s lomom bubnjića vratio se reprezentativni centar Ivan Krapić i odmah pokazao koliko znači, a prvih deset minuta, zapravo i cijela utakmica, prošle su u velikim oscilacijama obje ekipe, a više formalnog gosta. Jadran je poveo s 4:0 za četiri i pol minute, a već u 11. bilo je 4:4. Štoviše, POŠK je svoju seriju produžio na 7-1 pa je na poluvrijeme odnio 7:5.

Tada se opet promijenio momentum, jadranaši su povezali čak šest pogodaka i u posljednje četiri minute poškovci su mogli tek ublažiti poraz kojim su definitivno ispali iz igre za završnicu.

Jadran Split: Milardović 4, Visković 2, Krapić 2, Goreta, Marinić Kragić, Šetka

POŠK: Borovčić Kurir 3, Kunac 2, Delić, Gadža, Vukić, Vuleta

Jadran Carine – Mladost 13:9 (3:3, 4:4, 3:0, 3:2)

U svjetlu činjenice da je odavno izvjesno da će Mladost i Jadran Carine igrati međusobno u polufinalu utakmica u Herceg Novom bila je važna tek za prednost “domaćih” kapica. No svakako su obje ekipe imale motiva jer uvijek je ljepše u sljedeću i, k tome, važnu međusobnu utakmicu ući sa spoznajom da si tu isto momčad pobijedio.

Jadran je to uspio i drugi put u sezoni protiv Mladosti, prvi je put bilo u kvalifikacijama Lige prvaka početkom listopada, pa je preuzeo drugo mjesto i postao prvi Jugov pratitelj.

Crnogorci su osim domaćeg terena bili favoriti i zbog činjenice da igraju u jako dobroj formi, no mladostaši su u utakmicu krenuli s 3:0. To su vodstvo ispustili već do kraja prve četvrtine, a izjednačenost je potrajala još do kraja druge.

Tada, počevši s trećom, crnogorski je prvak počeo lomiti otpor hrvatskog doprvaka i kada je Petković šest i pol minuta prije kraja zabio za 11:7, bilo je jasno da će Mladost morati predati svoje drugo mjesto koje je držala gotovo od samog početka.

Jadran Carine: Ukropina 2, Kriještorac 2, Gardašević 2, Merkulov 2, Radović 2, Popadić, Drašković, Petković

Mladost: Radu 3, Bukić 2, Zović, Marković, Trush, Bašić

Primorac – Primorje 13:11 (3:3, 1:2, 3:4, 6:2)

Ne želimo biti zli proroci, ali mislimo kako je Primorje propustilo posljednju priliku za ostanak u prvoligaškom regionalnom društvu. Primorjaši, koji imaju dva boda manje od pretposljednje Budve, u posljednja dva kola igraju protiv druge i treće momčadi, i bez obzira što napravila Budva, teško će protiv Mladosti i Jadrana biti blizu ikakvih bodova. I to, nažalost, za donedavnu najbolju i nedodirljivu momčad regije znači i ispadanje u društvo s Naisom, Šapcem, Zadrom, Solarisom, Medveščakom i ostalima…

Premda je Maroš Tkač odigrao možda i najbolju utakmicu od dolaska na Kantridu, Riječanima su presudili njihov bivši igrač Antonio Petrović te Hrvat Maroje Gluhaić.

Početno vodstvo Primorja od 3:1 Kotorani su okrenuli u 4:3, a onda su opet stigle bolje minute mlade riječke momčadi koja je 11 minuta prije kraja vodila s 8:6. U posljednju četvrtinu uplovila je s 9:7, ali i tu prednost ispustila u prva dva napada posljednje dionice. To je bio samo početak kraja jer su Crnogorci u 28. i poveli, a potom u završne dvije minute kod 11:11 zadali dva završna udarca.

Primorac: Gluhaić 4, Petrović 3, Matković 2, Crepulja 2, Mačić, Grgurević

Primorje: Tkač 4, Peroš 2, Rakovac 2, Kovačević, Radulović, Ford

Jug CO – Budva 13:6 (2:0, 2:2, 5:2, 4:1)

Najizvjesnija utakmica cijelog kola odigrana je u Gružu gdje je Jug morao odraditi još jedan trening, ali i uvertiru u sljedeći tjedan kada u Dubrovnik u Ligi prvaka stiže Brescia.

Vjekoslav Kobešćak odmor je ovaj put dao Jokoviću i lakše ozlijeđenom Fatoviću, ali opušteni pristup jugaša nije, poput mnogih utakmica, i ovu riješio već do poluvremena. U 14. minuti mreža slabašnih gostiju zatresla se samo dvaput, pa se tek od treće četvrtine u napadu otvorilo jugašima. Gosti, s obzirom na kvalitetu domaćina, vjerojatno su otišli kući prezadovoljni pruženim otporom.

Jug CO: Garcia 3, Renzuto 2, Benić 2, Lozina 2, Lončar 2, Čulina, Stahor

Budva: Vuksanović 2, Ćetković, Mitrović, Yusuke, Vujašević